De stappen vóór een vertaling

Els Peleman • 26 januari 2024

Een vertaling uitbesteden is meer dan alleen maar de tekst doorsturen naar de vertaler. De projectmanager moet de tekst bekijken, analyseren en vaak ook nog extra vragen stellen vooraleer je echt de vertaling kan opstarten.

Inkijken en analyseren

De stappen van een vertaalprocesEerst en vooral moet je het bestand openen om te zien:

  • wat de brontaal is;
  • waarover de tekst gaat, hoe hij is opgemaakt en welk doel hij heeft (persbericht, blog, artikel, technische tekst)

 

Vervolgens maken wij in ons vertaalprogramma – opgelet dit is geen machinesoftware die vertalingen voor ons maakt – een analyse om te zien om hoeveel woorden het gaat. Voor meer informatie over professionele vertaalprogramma’s, ook wel CAT-tools (Computeraided Translation Tools) genaamd, verwijs ik naar mijn blog ‘ Hoe werkt een professionele vertaler in de praktijk?

Op basis daarvan berekenen wij de prijs (zie de rubriek Prijzen om te zien wat er in de prijs is inbegrepen) en contacteren wij eventueel al een vertaler en revisor die expertise heeft in het betreffende vakgebied.

Frans voor Wallonië en/of Frankrijk

Als de tekst naar het Frans moet vertaald worden, stellen wij altijd nog een paar extra vragen bij de prijsofferte:

Is de tekst bedoeld voor Wallonië en/of Frankrijk? Voor de meeste teksten maakt het geen verschil, maar om zeker te zijn, werken wij altijd met de juiste tandems. Voor België/Nederland is het verschil veel groter. Geef bij vertalingen naar het Nederlands zeker aan voor welke markt de tekst bedoeld is.

Bij een Nederlandse vertaling raad ik soms aan om met twee versies te werken als de tekst zowel voor België als Nederland is bedoeld. Zo heb ik bijvoorbeeld voor een Nederlandse collega meegeholpen aan de ‘vervlaamsing’ van een website van een betonfabrikant. Een dekvloer en vloerlegger klinken nogal gek in België, chape en chaper niet.

Je betaalt dan geen twee vertalingen, maar slechts één vertaling + meerprijs voor de lokalisatie, zoals dat in het vakjargon heet.

Bij Franse vertalingen vragen wij je ook om te kiezen voor de oude of de nieuwe spelling.

Wil je hierover meer weten, neem dan contact met ons op via info@ep-vertalingen.be

 

Wieviel kostet eine Übersetzung und weshalb scheinen die Preisangebote so teuer?
door Els Peleman 1 september 2026
Bei Kostenvoranschlägen für Übersetzungen ist die Wortanzahl ein wichtiger Faktor, aber manchmal können viele Wörter im Text sogar vorteilhaft sein.
Vertrouw bestaande vertalingen (100% matches) niet: haal die oude koeien uit de sloot
door Els Peleman 11 augustus 2026
Bestaande vertalingen overnemen is kostenbesparend. Maar als ze fouten bevatten of niet meer conform de huidige richtlijnen zijn, kan het je zuur opbreken.
Als betaalde vertaalkwaliteit  ChatGPT evenaart, waarom zou je er dan nog geld in steken?
door Els Peleman 30 juli 2026
Als betaalde vertaalkwaliteit de kwaliteit van ChatGPT evenaart, waarom zou je er dan nog geld in steken?
Els Peleman is gespecialiseerd in technisch vertaalwerk.
door Els Peleman 13 juli 2026
Professionele vertalers vertalen alleen naar hun moedertaal en binnen hun specialisaties. Lees hier meer over de specialisaties van het vertaalbureau EP Vertalingen.
Seit Mai 2019 ist EP Übersetzungen Mitglied im BDÜ, dem Bundesverband der Dolmetscher und Übersetzer
door Els Peleman 29 juni 2026
Das Übersetzungsbüro für Bedienungsanleitungen und andere technische Übersetzungen EP Vertalingen ist Mitglied im BDÜ und hat so Zugang zu Schulungen u.a.
Hoeveel moet ik als vertaler verdienen om rond te komen?
door Els Peleman 15 juni 2026
Hoeveel moeten vertalers gemiddeld verdienen om rond te komen? Met welke beroepskosten moet je rekening houden? Lees deze blog en maak zelf de berekening.
Meer posts